Skip to main content

Tre historiska kvinnoporträtt får filmpremiär i Arboga

Tre historiska kvinnor med kopplingar till svensk historia står i centrum när Arbogateatern har premiär för sitt filmprojekt ”Historiska kvinnoporträtt”. Den 12 september visas de tre första filmerna på bion i Arboga Medborgarhus.

Projektet består av en serie kortare filmer där varje avsnitt porträtterar en kvinna som på olika sätt har påverkat eller blivit en del av Sveriges historia. Bakom satsningen står Arbogateatern, som vill lyfta fram kvinnliga livsöden som inte alltid fått lika stort utrymme i den traditionella historieskrivningen.

– Vi fokuserar på kvinnor som kanske inte nödvändigtvis har uträttat stordåd, utan snarare kvinnor som var annorlunda och gjorde andra val än vad männen förväntade sig av dem i den tid de levde, säger Emelie Hertzman, konstnärlig ledare på Arbogateatern.

Tre kvinnor skildras i de första filmerna

Hittills har projektet resulterat i tre filmer. Det första avsnittet handlar om Cecilia Vasa, dotter till Gustav Vasa, medan den andra filmen skildrar Agda Östlund från Köping och hennes kamp för kvinnors rättigheter.

I den tredje filmen står Kristina Gyllenstierna i centrum. Hon är bland annat känd för sin roll i försvaret av Stockholm mot den danske kungen Kristian II, som i Sverige blivit känd som Kristian Tyrann.

Samtliga tre filmer får urpremiär på Arboga Medborgarhus lördagen den 12 september klockan 15.00. I samband med visningen arrangeras premiärmingel där flera av de medverkande kommer att finnas på plats. Det blir också paus mellan visningarna med möjlighet att köpa fika.

Inspelade på platser i Arboga och Köping

Den lokala anknytningen märks även i filmernas miljöer. Inspelningarna har genomförts på flera platser i både Arboga och Köping.

Bland inspelningsplatserna finns Arboga rådhus, Arboga Museum, Heliga Trefaldighets kyrka, IOGT och Stekaren. Delar av filmerna har också spelats in på Nyströmska gården i Köping.

Även framför kameran finns en lokal förankring. Förutom skådespelare från Arbogateatern medverkar flera lokala statister.

Vill kunna använda filmerna i skolan

Filmerna är omkring en halvtimme långa och kombinerar historisk information med humor. En berättare leder tittaren genom de olika kvinnornas liv och den tid de levde i.

Efter premiären är tanken att filmerna även ska kunna bokas för gruppvisningar. Arbogateatern ser dessutom möjligheter att använda materialet inom historieundervisningen, framför allt för elever från högstadiet och uppåt.

Enligt teatern är ett av syftena med projektet att ge historiska kvinnor större utrymme och samtidigt skapa ett pedagogiskt material som kan komplettera den traditionella undervisningen.

– Vår historia är fylld av spännande och handlingskraftiga kvinnor som har haft stor inverkan på hur samhället ser ut i dag. Självklart är kvinnorna lika många som männen – ändå är historieundervisningen långt ifrån jämställd. Vi på Arbogateatern vill dra vårt strå till stacken genom att bidra med roligt och pedagogiskt undervisningsmaterial, säger Emelie Hertzman.

Arbogateatern startade 2015

Arbogateatern är en fri professionell teater med Arboga som bas. Verksamheten startade våren 2015 och lokal och svensk historia har sedan dess varit en återkommande utgångspunkt för flera av teaterns projekt.

Premiären för de tre första filmerna i ”Historiska kvinnoporträtt” äger rum på bion i Arboga Medborgarhus den 12 september klockan 15.00.

Senast publicerat

03 september 2026

Partiutfrågningarna är ett samarbete mellan Västmanlands Television och Bbl/AT med målet att ge väljarna ökad kunskap inför valet den 13 september.

03 september 2026


Per Ågren (S) kritiserar SD:s förslag om kameror i skolorna och vill i stället prioritera kunskaper, tidiga insatser och fler vuxna som kan stötta eleverna.

03 september 2026

Kristdemokraterna vill återinföra kommundelsnämnden i Kolsva om invånarna ger partiet starkt stöd i valet.

02 september 2026

Liberalerna i Västmanland vill stärka kontinuiteten och tryggheten i vården genom en starkare primärvård, mindre administration och målet att alla patienter ska ha en fast läkarkontakt.

02 september 2026


Efter skolattacken i Fagersta står trygghet och säkerhet åter i fokus, samtidigt som polis och kommun i Köping hanterar ungdomsincidenter, ordningsproblem, en pågående valrörelse och trafiköverträdelser.

02 september 2026

Från och med den 1 januari 2027 slutar Köpings Kabel-TV AB att skicka ut pappersavier till sina kunder.