Skip to main content

En vit jul ska skydda utsatta barn

 

Det lackar mot jul och nyår – högtider som många ser fram emot, men som för vissa barn innebär oro när alkohol och våld ökar i hemmet. Det vill Systembolaget, polisen och lokala aktörer i Kungsör uppmärksamma.
På fredag finns representanter utanför Systembolaget i Kungsör för att informera och samtala med kunder och allmänhet.

Kampanjen En vit jul är en del av Systembolagets satsning ”Barndom utan baksmälla” och syftar till att fler vuxna ska se, lyssna och stötta barn som far illa av vuxnas drickande – inte bara under storhelgerna utan året om.

 

 


 

Senast publicerat

14 augusti 2026

En omfattande brand bröt på fredagen ut i ett radhusområde på Sjukhusgärdet i Arboga.

14 augusti 2026

Under den sista veckan av sommarlovet har det varit ovanligt livligt i Solbykyrkan i Munktorp.

10 augusti 2026

Under två timmar den 24 juni kunde invånare träffa representanter för Arboga kommun och polisen på Nytorget för att diskutera trygghet, säkerhet och brottsförebyggande arbete.

10 augusti 2026

Kungsörs kommun har fått in flera synpunkter om stora mängder kanadagäss vid Bottens badplats.

10 augusti 2026

Debatt: Därför röstar vi blått

10 augusti 2026

Barn och ungdomar på Köpings ridklubb får under sommaren möjlighet att kombinera hästintresset med läsning.