Skip to main content

Filmfest för barn och unga i Kungsör

 

Den 18-24 mars arrangeras den första Kungsörs Filmfest för barn och unga. Festivalen bjuder på en härlig blandning av filmer, workshops och aktiviteter med fokus på mångfald, mångkultur och identitet.

Initiativet togs av Petra Wellström i samarbete med Kungsörs kommun. Festivalen är en del av den nationella BUFF-festivalen och äger rum på Thor Modéen-teatern och Kungsörs bibliotek.

 

 


 

Senast publicerat

10 augusti 2026

Under två timmar den 24 juni kunde invånare träffa representanter för Arboga kommun och polisen på Nytorget för att diskutera trygghet, säkerhet och brottsförebyggande arbete.

10 augusti 2026

Kungsörs kommun har fått in flera synpunkter om stora mängder kanadagäss vid Bottens badplats.

10 augusti 2026

Debatt: Därför röstar vi blått

10 augusti 2026

Barn och ungdomar på Köpings ridklubb får under sommaren möjlighet att kombinera hästintresset med läsning.

10 augusti 2026

Socialdemokraterna i Västmanland vill förändra organisationen av läkarinsatser på länets vård- och omsorgsboenden.

10 augusti 2026

När semestern är över förändras vardagen snabbt för många hundar och katter.