
Varslet inom förskolan i Köping dras tillbaka – inga anställda sägs upp
Varslet som lades inom förskoleverksamheten i Köpings kommun i början av juni dras tillbaka. Varslet omfattade 25 anställda, men efter flera månaders arbete har utbildningsförvaltningen lyckats lösa övertaligheten genom bland annat frivilliga förflyttningar och andra uppdrag inom kommunen.
Varslet som lades inom förskoleverksamheten i Köpings kommun i början av juni dras tillbaka. Varslet omfattade 25 anställda, men efter flera månaders arbete har utbildningsförvaltningen lyckats lösa övertaligheten genom bland annat frivilliga förflyttningar och andra uppdrag inom kommunen.
Bakgrunden till varslet var att antalet barn i kommunens förskolor väntades minska kraftigt inför höstterminen. Prognosen visade på drygt 200 färre barn, vilket innebar att organisationen och personalstyrkan behövde anpassas till de nya förutsättningarna.
Enligt Anders Härdevik, chef för utbildningsförvaltningen, har målsättningen under hela processen varit att genomföra förändringarna utan att behöva säga upp medarbetare.
– Målet under processens gång har varit att anpassa organisationen utifrån förutsättningarna med mindre barnkullar, utan att behöva säga upp medarbetare, säger Anders Härdevik.
Sedan varslet lades har representanter från utbildningsförvaltningen arbetat tillsammans med bland annat fackliga organisationer och kommunens HR-avdelning. Möten har hållits varje vecka för att hitta lösningar för både verksamheten och de berörda medarbetarna.
Varslet skapade stor oro inom förskoleverksamheten när beskedet kom strax före sommaren. Men efter arbetet under de senaste månaderna kan kommunen nu konstatera att samtliga berörda kan hanteras utan uppsägningar.
Personal har bland annat erbjudits andra uppdrag inom kommunen och förvaltningen har försökt lösa behovet av förändringar genom frivilliga förflyttningar.
– Vi har lyckats med frivilliga förflyttningar och i största utsträckning fått till den rörlighet vi har behövt. Det gör att vi i dag kan konstatera att vi släpper det här varslet, säger Anders Härdevik.
Mindre barnkullar fortsatt utmaning
Att varslet nu dras tillbaka innebär däremot inte att de långsiktiga problemen är lösta. Det minskade barnafödandet innebär enligt utbildningsförvaltningen att antalet barn i verksamheten kommer att fortsätta minska.
Utvecklingen påverkar först förskolan, men kommer med tiden även att märkas inom grundskolan när de mindre årskullarna blir äldre.
Anders Härdevik beskriver situationen som en utmaning som Köping delar med stora delar av landets kommuner. När barnantalet minskar måste även organisation, personal och lokaler anpassas.
– Vi har fortsatt utmaningar med att ställa om en verksamhet där vi har krympande barnkullar. Då måste vi anpassa personalstyrkan till de barn vi ser finns i verksamheten, säger han.
Arbetet med varslet har samtidigt gett utbildningsförvaltningen erfarenheter som kan komma att användas när motsvarande förändringar så småningom når grundskolan.
Härdevik säger att situationer av den här omfattningen är ovanliga och att förvaltningen nu vill använda erfarenheterna för att kunna arbeta mer förebyggande framöver.
Även lokaler kan behöva anpassas
Minskningen av antalet barn påverkar inte bara personalbehovet. Även kommunens förskolor och andra lokaler inom utbildningsverksamheten kan behöva ses över.
Utbildningsförvaltningen har därför fått ett nytt utredningsuppdrag från utbildningsnämnden. Arbetet ska handla om hur lokalerna kan användas mer effektivt när antalet barn minskar.
Enligt Anders Härdevik handlar det om att försöka prioritera resurser till personal framför kostnader för lokaler som inte längre utnyttjas fullt ut.
– Personal är viktigare än lokal. Då försöker vi utnyttja lokalerna så effektivt som möjligt till förmån för att kunna satsa på personal, säger han.
Utredningsarbetet ska enligt Härdevik starta omgående och kommer även att bli en del av utbildningsförvaltningens arbete inför kommande budgetår.
Trots att det aktuella varslet nu kan avslutas står alltså Köpings kommun inför fortsatt omställning inom utbildningsverksamheten. Hur omfattande förändringarna blir framöver beror bland annat på hur barnantalet utvecklas och hur snabbt de mindre årskullarna får genomslag i förskola och senare grundskola.


Per Ågren (S), Shpetim Pirraku (S) kräver besked från Maria Liljedahl (SD) om hon tänker verka för att återöppna Köpings medicinakut dygnet runt och behålla operationsverksamheten.

