Skip to main content

Arbetslösheten fortsätter minska

Arbetslösheten i Sverige fortsatte att minska under maj månad. Enligt ny statistik från Arbetsförmedlingen var drygt 339 000 personer inskrivna som arbetslösa i slutet av månaden, vilket motsvarar 6,4 procent av arbetskraften. Det är den lägsta nivån som noterats sedan slutet av 2023.

Jämfört med maj förra året har antalet inskrivna arbetslösa minskat med närmare 20 000 personer. Samtidigt har arbetslöshetsnivån sjunkit från 6,8 till 6,4 procent.

Trots den positiva utvecklingen visar Arbetsförmedlingens säsongsrensade statistik att återhämtningen på arbetsmarknaden fortfarande går långsamt. Förändringarna från månad till månad har varit små under större delen av 2026, vilket tyder på att arbetsmarknaden ännu inte har tagit fart fullt ut.

Även ungdomsarbetslösheten fortsatte att minska under maj. Totalt var drygt 34 000 personer mellan 18 och 24 år inskrivna som arbetslösa, motsvarande 6,4 procent av arbetskraften i åldersgruppen. Det är en minskning jämfört med samma period förra året.

Samtidigt visar statistiken att många fortfarande står långt från arbetsmarknaden. Över 150 000 personer har varit utan arbete i minst ett år, vilket är en nivå som endast minskat marginellt jämfört med förra året.

Antalet varsel om uppsägning sjönk kraftigt under maj. Totalt varslades 3 536 personer om uppsägning, jämfört med över 10 600 personer under samma månad 2025. Även antalet personer som anmälde sig som arbetssökande minskade något.

Under månaden fick drygt 31 500 personer arbete, vilket är i nivå med motsvarande period föregående år. Samtidigt deltog närmare 156 000 personer i arbetsmarknadspolitiska program med aktivitetsstöd.

Nästa vecka presenterar Arbetsförmedlingen sin rapport Arbetsmarknadsutsikterna våren 2026, där myndigheten redovisar sina bedömningar av hur arbetsmarknaden väntas utvecklas under det kommande året. En regional analys publiceras veckan därpå och väntas ge en mer detaljerad bild av utvecklingen i olika delar av landet.

Senast publicerat

12 juni 2026

På fredagen var det dags för årets avgångselever vid Ullvigymnasiet i Köping att ta det efterlängtade steget ut i vuxenlivet.

12 juni 2026

Konstnären David Svensson har tillsammans med elever skapat den konstnärliga utsmyckningen i nya Gäddgårdsskolan i Arboga.

12 juni 2026

Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna i Region Västmanland meddelar idag att de vill fortsätta det samarbete som inleddes efter maktskiftet 2022.

12 juni 2026

Liberalerna i Köping har lämnat in två motioner till kommunfullmäktige.

12 juni 2026

En majoritet av företagen befarar att korttidssjukfrånvaron skulle öka om karensavdraget avskaffas.

12 juni 2026

Arbetet med att byta konstgräset på Centralvallen i Kungsör är nu avslutat.