Skip to main content

Ny översiktsplan ute på samråd

 

I går skickade Köpings kommun ut sitt förslag till ny översiktsplan på samråd. Processen ger invånare, företag och myndigheter möjlighet att lämna synpunkter på hur kommunen ska utvecklas fram till 2050. Förslaget innehåller bland annat en viss uppluckring av strandskyddet, samtidigt som allmänhetens tillgång till stränder ska värnas. Planen öppnar för mer sjönära byggande, både i tätort och på landsbygd, exempelvis längs norra Mälaren samt vid flera mindre sjöar. Första samrådsmötet hålls på måndag i Munktorp. Totalt planeras sex fysiska möten och ett digitalt.

 

 


 

 


 

 

 

Ny översiktsplan ska forma Köping till 2050 – öppnar för mer sjönära byggande

Köpings kommun har nu skickat ut sitt förslag till ny översiktsplan på samråd – ett avgörande steg som ger invånare och aktörer möjlighet att påverka kommunens framtid fram till år 2050.

Planen är ett strategiskt dokument som styr hur mark och vatten ska användas, var det ska byggas – och vad som ska bevaras.
– Det här är vår karta framåt. Vi ska utveckla kommunen utifrån vad översiktsplanen säger, säger Fredrik Thore, planchef, Köpings kommun.

Enligt honom är planen inte juridiskt bindande, men starkt vägledande i beslut om exempelvis bygglov och detaljplaner. Den måste också hållas aktuell och omprövas regelbundet.

Ett av de mest uppmärksammade inslagen är en viss uppluckring av strandskyddet. Förslaget öppnar för mer sjönära byggande, samtidigt som allmänhetens tillgång till stränder ska säkerställas.
– Vi pekar ut områden där det kan vara möjligt att utveckla bostäder nära vatten, något som tidigare varit svårt, säger Thore.

Bland de aktuella områdena finns norra delen av Mälaren samt sjöar som Skedvisjön, Rölen och Västlandasjön. Ambitionen är att öka kommunens attraktivitet, både i tätorten och på landsbygden.

Planen bygger på analyser av bland annat befolkningsutveckling och ekonomiska prognoser.
– Det handlar i grunden om kvalificerade bedömningar av framtiden. Förändras förutsättningarna måste vi också revidera planen, säger Thore.

Nu väntar samrådsperioden, där synpunkter från allmänheten samlas in. Första mötet hålls i Munktorp på måndag, och totalt planeras sex fysiska träffar samt ett digitalt möte.

– Det är viktigt att så många som möjligt deltar. Det är nu man har chansen att påverka hur Köping ska utvecklas, säger Thore.



 

Senast publicerat

10 augusti 2026

Under två timmar den 24 juni kunde invånare träffa representanter för Arboga kommun och polisen på Nytorget för att diskutera trygghet, säkerhet och brottsförebyggande arbete.

10 augusti 2026

Kungsörs kommun har fått in flera synpunkter om stora mängder kanadagäss vid Bottens badplats.

10 augusti 2026

Debatt: Därför röstar vi blått

10 augusti 2026

Barn och ungdomar på Köpings ridklubb får under sommaren möjlighet att kombinera hästintresset med läsning.

10 augusti 2026

Socialdemokraterna i Västmanland vill förändra organisationen av läkarinsatser på länets vård- och omsorgsboenden.

10 augusti 2026

När semestern är över förändras vardagen snabbt för många hundar och katter.