
Brottstopp 17/6
I veckans avsnitt av BrottStopp följer vi upp problemen med ungdomsgäng vid Nygård, St Olofsskolan och Karlbergsskolan. Kommunanställda vittnar om trakasserier, och Ungdomsteamet har nyligen utsatts för hot.
Vi rapporterar också om misstänkt droghandel kring flera skolor och lekplatser – och frågar om ordningsvakter och drönare börjat ge effekt.
Inför midsommar lyfts risken med kriminellt kopplad fruktförsäljning, nya hastighetsregler i centrala Köping och tips för att skydda sig mot inbrott och stölder i sommar.
En omfattande brand bröt på fredagen ut i ett radhusområde på Sjukhusgärdet i Arboga.
Under den sista veckan av sommarlovet har det varit ovanligt livligt i Solbykyrkan i Munktorp.
Under två timmar den 24 juni kunde invånare träffa representanter för Arboga kommun och polisen på Nytorget för att diskutera trygghet, säkerhet och brottsförebyggande arbete.
Kungsörs kommun har fått in flera synpunkter om stora mängder kanadagäss vid Bottens badplats.
Barn och ungdomar på Köpings ridklubb får under sommaren möjlighet att kombinera hästintresset med läsning.