Skip to main content

Ny kommundirektör i Kungsör

 

Kungsörs kommun har utsett Anders Mebius till ny kommundirektör. Han kommer närmast från Nacka kommun där han har arbetat som kultur- och fritidsdirektör sedan 2016.

Mebius har en bred erfarenhet av kommunal förvaltning, med särskilt fokus på skolverksamhet. Han har tidigare bland annat arbetat som rektor och utbildningschef.

"Anders Mebius har de egenskaper och den erfarenhet som vi söker för att leda Kungsörs kommun in i framtiden," säger kommunstyrelsens ordförande Mikael Peterson (S). "Han är en erfaren ledare med gedigna kunskaper om skolverksamheten, som är en av våra viktigaste uppgifter."

Mebius är född i Skellefteå och uppvuxen i Jämtland. Han är en passionerad löpare och har genomfört tio maratonlopp. Han är också en hängiven fågelskådare och har ett stort intresse för kultur.

Mebius tillträder tjänsten den 4 december 2023.

 

 


 

Senast publicerat

14 augusti 2026

En omfattande brand bröt på fredagen ut i ett radhusområde på Sjukhusgärdet i Arboga.

14 augusti 2026

Under den sista veckan av sommarlovet har det varit ovanligt livligt i Solbykyrkan i Munktorp.

10 augusti 2026

Under två timmar den 24 juni kunde invånare träffa representanter för Arboga kommun och polisen på Nytorget för att diskutera trygghet, säkerhet och brottsförebyggande arbete.

10 augusti 2026

Kungsörs kommun har fått in flera synpunkter om stora mängder kanadagäss vid Bottens badplats.

10 augusti 2026

Debatt: Därför röstar vi blått

10 augusti 2026

Barn och ungdomar på Köpings ridklubb får under sommaren möjlighet att kombinera hästintresset med läsning.