Moderata Samlingspartiet i Köping presenterar en föryngrad valsedel. Vid veckans årsmöte fastställdes listan – en blandning av rutinerad erfarenhet och nya krafter.
Ny förstanamn är 41-årige Glenn Jaasund, som i den innevarande mandatperioden är ersättare i kommunfullmäktige och kommunstyrelsen samt ordinarie ledamot i Social- och arbetsmarknadsnämnden. På andraplats återfinns 29-årige köpingsbon Othman Benay, tandläkare och klinikchef vid Folktandvården i Köping, som gör sitt första politiska framträdande. Tredjeplatsen innehas av veteranen Ola Saaw, som efter 44 år på partiets valsedel – varav 40 år som förstanamn – kandiderar för ytterligare en mandatperiod.
– Det känns skönt, med ålderns rätt, att kunna lämna över huvudansvaret för politiken för Moderaterna i Köping. Men jag kommer naturligtvis att med all min erfarenhet stötta både Glenn och Othman i vårt och deras arbete under mandatperioden. Jag är säker på att de kommer att utföra sina uppdrag med stort ansvar och kompetens, säger Ola Saaw.
Glenn Jaasund beskriver nomineringen som ett hedersuppdrag.
– Det är en betydande ära att ha fått detta förtroende. Jag känner både ödmjukhet och stark motivation inför det ansvar som uppdraget innebär. Det är samtidigt mycket värdefullt att ha Ola Saaw och andra erfarna politiker vid min sida. Deras kompetens och långa erfarenhet skapar en stabil och trygg grund för det fortsatta arbetet. Jag vill även framhålla att det är mycket glädjande att ha Othman som en tydlig och engagerad medarbetare. Hans drivkraft och perspektiv tillför ytterligare styrka till teamet.
För Othman Benay innebär nomineringen ett första steg in i politiken – och ett tydligt generationsskifte.
– Det är fantastiskt spännande och en stor ära att få kliva in i politiken i Köping och få förtroendet att bli placerad på andra plats på vår valsedel. Köping är min hemstad och jag brinner verkligen för att få vara med och utveckla kommunen. Att få göra den här resan tillsammans med Glenn, och samtidigt kunna luta sig mot Olas enorma erfarenhet, är den absolut bästa starten man kan få. Jag ser fram emot att bidra med mina perspektiv och min energi och bli ett starkt driv för Köpings framtid.
Relaterade artiklar






