• loggo

   

Munktorpsteatern firar 50 år

 

I år firas det stort i Köping. Staden fyller 550 år och det bjuds på festligheter. Men visste du att Munktorpsteatern också firar jubileum? De fyller 50 år i år!

Den populära teaterföreningen satte upp sin första föreställning redan 1975, då under namnet Munktorpsrevyn. Revyer och farser har spelats varje år sedan dess, inför cirka 3 000 åskådare. Pandemiåren undantagna, då man istället valde att göra en digital resumé av svunna tider.

För att fira jubileet bjuds det på "Allsång på Gammelgården" den 18 augusti med start kl 15.00. Åsa och Ida leder allsången och ackompanjemang finns. Programmet är satt och allsångshäftena är tryckta. Kom och fira med Munktorpsteatern!

 

 


 
Snart byggstart för nya båthus vid Mariakajen Snart byggstart för nya båthus vid Mariakajen
Återuppbyggnaden av de 16 båthus som totalförstördes i branden vid Mariakajen i Köping i november ...
Landsbygden i fokus på Midgård Landsbygden i fokus på Midgård
Elva bilder från fototävling har valts ut och ställs ut på köpcentrat Midgård.
Ny KAK-gemensam brandstation planeras Ny KAK-gemensam brandstation planeras
Ny räddningsplan antagen – Ny KAK-gemensam brandstation planeras.
Alice i Underlandet  i Köping Alice i Underlandet i Köping
Hagateatern spelar den klassiska "Alice i Underlandet".
Sommarlov med aktiviteter i hela Köping Sommarlov med aktiviteter i hela Köping
Kommunen erbjuder parklekar, summercamp och sagostunder.
Försvarsmakten vill köpa mark i Arboga Försvarsmakten vill köpa mark i Arboga
Försvaret visar intresse för att köpa fastigheten Harren 3 i Arboga, där Försvarsmaktens centralla...

Västmanlands Television
Glasgatan 21, 731 30 Köping
Telefon vxl: 0221- 345 40
E-post: redaktionen@vastmanland.tv
UNC Television AB (556437-2018)  äger och driver Västmanlands Television.

© Västmanlands Television
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation