• loggo

   

Ferrita satsar på unik 3D-svetsrobot

 

Att skriva ut fysiska föremål direkt från en dator sågs för bara 20 år sedan som en utopi, trots att tekniken utvecklades redan på 1980-talet. Nu tar Köpingsföretaget Ferrita Sweden AB nästa steg i utvecklingen genom en investering i en avancerad svetsrobot – en MIG-svets med 3D-teknik. Robotcellen är den första i sitt slag i Skandinavien hos ett privatägt företag.

Ferrita är känt för sina rostfria och specialanpassade avgassystem till sport- och racingbilar. Samtidigt har elektrifieringen av fordonsflottan påverkat marknaden.

Företagets vd Micke Ljungström, med en stark passion för bilar och racing, ser nu nya möjligheter. Med den nya 3D-tekniken öppnas dörrar till fler branscher – och flera kunder väntar redan. Lanseringen av satsningen planeras till april.

 

 


 

 


 

 

 

Ferrita satsar på banbrytande 3D-teknik – först i Skandinavien

Att skriva ut fysiska föremål direkt från en dator var för bara ett par decennier sedan något som mest förknippades med science fiction. I dag är tekniken verklighet – och nu tar Köpingsföretaget Ferrita ett stort steg in i framtiden.

Företaget har investerat i en avancerad robotcell med 3D-baserad svetsteknik, en lösning som enligt bolaget är den första i sitt slag i Skandinavien hos ett privatägt företag. Tekniken gör det möjligt att skapa metallkomponenter lager för lager genom svetsning.

– Det är egentligen en 3D-printer, fast en svets. Den går på MIG-tråd och tittar man in i den ser den ut som en vanlig MIG-svets. Men möjligheterna är helt andra, säger Tintin Ljungström, säljare och 3D-operatör på Ferrita.

Kan skapa produkter som tidigare varit omöjliga

Med den nya tekniken kan företaget tillverka avancerade konstruktioner som tidigare varit svåra eller rent av omöjliga att producera manuellt. En av de stora fördelarna är möjligheten att kombinera olika material och bygga komplexa former direkt från en digital ritning.

– Svetsar vi för hand kan vi inte blanda material på samma sätt. Med den här tekniken kan vi göra mycket mer än tidigare. Det handlar inte om att ersätta personal utan om att kunna tillverka produkter som annars inte går att göra, säger Tintin Ljungström.

Tekniken bygger i grunden på laserbaserad metalltillverkning där materialet smälts och läggs på lager för lager. Resultatet blir en mycket tät materialstruktur och minimalt spill.

– Allt material som matas in används i produkten. Det blir inget avfall. Samtidigt får man en väldigt hög densitet i materialet, vilket gör att man kan minska godstjockleken och därmed spara vikt, säger Ljungström.

Endel av nästa industriella steg 

Ferritas satsning sker i en tid då industrin genomgår stora förändringar. Den digitala utvecklingen har under 2000-talet ofta beskrivits som Industri 4.0 – där digitalisering, automatisering och smart produktion står i centrum.

Ferritas vd Micael Ljungström menar att företaget nu tar steget mot nästa fas.

– Ferrita behöver ta nästa steg i utvecklingen. Vi ser det här som en del av det som brukar kallas Industri 5.0, där digital teknik och avancerad produktion smälter samman ännu mer, säger han.

Köping har en lång industrihistoria, med innovationer som kullager, kugghjul och maskinteknik som bidragit till stadens utveckling. I den traditionen vill Ferrita fortsätta att ligga i framkant.

Påverkas av elektrifieringen

Ferrita är sedan länge känt för sina rostfria och specialanpassade avgassystem till sport- och racingbilar. Det är fortfarande företagets största affärsområde – men även denna marknad påverkas av den pågående elektrifieringen av fordonsflottan.

– Avgassystem för prestandabilar och motorsport är fortfarande en viktig del av vår verksamhet. Men vi ser också att marknaden förändras, och då behöver vi bredda oss, säger Micael Ljungström.

Passionen för bilar och motorsport har samtidigt varit en drivkraft bakom satsningen på den nya tekniken.

– Motorsport handlar alltid om teknikutveckling. Man vill förbättra material, konstruktioner och lösningar hela tiden. Den här tekniken passar väldigt väl in i den miljön.

Nya branscher kan bli aktuella

Med den nya robotcellen öppnas också dörrar till helt nya marknader. Möjligheten att snabbt producera prototyper och små serier av avancerade komponenter kan bli attraktiv för flera olika branscher.

– Det är inte så långt ifrån motorsport till exempelvis försvarsindustrin, där det finns stora behov av tekniskt avancerade lösningar och specialtillverkade komponenter, säger Micael Ljungström.

Även den marina sektorn kan bli ett nytt område.

– Där finns många utmaningar kring korrosion och materialval. Rostfria och avancerade metallkomponenter passar väldigt bra i den miljön.

Flera kunder redan på kö

Intresset för den nya tekniken har redan visat sig vara stort. Enligt företaget har flera kunder redan anmält sitt intresse för att använda den nya produktionsmetoden.

– När produkten väl finns digitalt kan man i princip trycka på start och skriva ut den. Det öppnar stora möjligheter för snabb produktutveckling och korta produktionsserier, säger Micael Ljungström.

Planen är att Ferritas nya tekniksatsning ska lanseras fullt ut under våren.

– Målet är att vi ska kunna dra igång verksamheten med den nya robotcellen redan i april. Det här är ett stort steg för oss och något vi tror väldigt mycket på, säger han.

Med satsningen hoppas Ferrita inte bara stärka sin egen konkurrenskraft – utan också bidra till nästa kapitel i Köpings industrihistoria.



 

Västmanlands Television
Glasgatan 21, 731 30 Köping
Telefon vxl: 0221- 345 40
E-post: redaktionen@vastmanland.tv
UNC Television AB (556437-2018)  äger och driver Västmanlands Television.

© Västmanlands Television
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation